Forum Lecznica OAZA Strona Główna Lecznica OAZA
Forum strony lecznica-oaza.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

jakie badania zrobić?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lecznica OAZA Strona Główna -> FRETKI - maile i pytania forumowiczów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Małgorzata Piotrowska

Zwierzątka: Kajtek, Maniek (frecie łobuzy), Zula (dostojna żółwica)

PostWysłany: Wto Maj 11, 2010 10:18 pm    Temat postu: jakie badania zrobić? Odpowiedz z cytatem

Dobry wieczór!

Szukam pomocy dla jednego z moich frecich łobuzów - 6-letniego Kajtka. Na forum trafiłam za sprawą znajomej miłośniczki zwierząt, która Panią Lidię określiła mianem lekarza-pasjonata. Proszę więc o radę. Z góry przepraszam za chaotyczną wypowiedź – nie bardzo wiem, który z opisanych przeze mnie wątków może mieć znaczenie;

Od ok miesiąca zaobserwowałam u Kajtka niepokojące objawy, które występują u niego co parę dni: maluch traci równowagę, próbuje chodzić, ale rozjeżdżają mu się łapki. Podczas takich kilkunastominutowych ataków ślini się, drga mu głowa, ma mętne, nieobecne spojrzenie - wygląda jakby miał zawroty głowy. Jest osowiały, nie bawi się, dużo śpi.

Latem 2008 roku Kajtek miał usunięty guz na skórze (podczas przeprowadzki zaginęła mi jego dokumentacja, ale jutro wybieram się po kopię do weterynarza). Nie chciałabym namieszać, ale z tego co pamiętam był to chłoniak o niskim stopniu złośliwości. Miejscowy weterynarz podczas wizyty po pierwszym ataku wykluczył związek guza z obecnymi objawami (żadne badania nie były robione).

Przez kolejne 4 dni (ok. 3 tygodnie temu)mierzyłam mu cukier glukometrem - wynik od 34 do 40 mg/dl; w ostatnich dniach, badania nie powtarzałam (chciałabym zaoszczędzić mu niepotrzebnego kłucia)

Do pierwszego ataku jego dieta (mniej - więcej pół na pół) to gotowana i zmielona mieszanka serc drobiowych, wołowiny i odrobiny marchewki i sucha mieszanka kocich karm Hills i Purina Pro Plan; do tego ok. 3 rodzynki dziennie i raz na parę dni odrobina Malt pasty lub pasty witaminowej;

Od ok. miesiąca zaczęłam pilnować, by jadł regularnie (wydawało mi się, że ataki mają miejsce po długich przerwach pomiędzy posiłkami); cały czas ma dostęp do gotowanej przeze mnie mieszanki mięs, dodatkowo co 3, 4 dni podaję mu zmiksowane surowe serca drobiowe (przypadkowe odkrycie ostatnich tygodni – w całości nigdy nie chciał ich jeść);
Po wprowadzeniu „rygoru” w temacie jedzenia ataki nie występowały przez ok. 3 tygodnie; maluch wbrew zwyczajowemu chudnięciu na wiosnę, przybrał na wadze, znów stał się ruchliwy i skory do zabawy;

Niestety w tym tygodniu objawy powróciły, a ponieważ lokalnie mamy problem z postawieniem diagnozy, a wyjazd „po diagnozę” (będzie to Warszawa) możliwy będzie tylko w weekend pytanie: jakie badania, które ułatwią diagnozowanie mogę zrobić małemu zanim wyruszymy w daleką drogę (i czy robić jakieś wcześniej)? O jakie badania poprosić na miejscu? I gdzie w przypadku fretki najlepiej szukać pomocy?

z góry dziękuję za pomoc i życzę dobrej nocy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Moni

Zwierzątka: szczury

PostWysłany: Pią Maj 14, 2010 5:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Postaram się odpowiedzieć Wink
Byłe koleżanki z pracy dr Lewandowskiej (dr Jałonicka-Rzepka, Kaczmarczyk, Iwona Wójcik...) z pewnością same będą wiedziały, jakie badania wykonać. Wielokrotnie korzystałam z ich pomocy i one naprawdę wiedzą, co robić. Jesli zajdzie potrzeba, będą wiedziały, do kogo skierować na badania (a "rynek" warszawskich weterynarzy znają Wink ). Adresy, gdzie aktualnie pracują, i godziny przyjęć łatwo wyszukac przez google Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Lek.wet.Lidia Lewandowska
Forumowy lekarz

Zwierzątka: 2 świnki morskie - Gadi i Kwiatuszek, 2 koty - Gryzelda i Catcher, koszatniczka - Ogonek.

PostWysłany: Pon Maj 17, 2010 12:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aby coś powiedzieć wymagane są dodatkowe badania. Zakładam że fretka była szczepiona na nosówkę i nie miała kontaktu ze wściekłymi zwierzętami - więc te choroby możemy wykluczyć. Pozostają jednak jeszcze inne przyczyny jak np. toksoplazmoza, insulinoma, nadczynność kory nadnerczy. Koniecznie musi Pani poprowadzić dalsze badania pod okiem lekarza, który zbada zwierzątko i oceni w jakim kierunku je przeprowadzić. W Warszawie nie powinno być z tym kłopotu Wink

Przychodnia weterynaryjna OAZA - Kraków
Ul. Zamoyskiego 86 (Kraków - Podgórze)
Tel: 507-791-189.

http://www.lecznica-oaza.strefa.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lecznica OAZA Strona Główna -> FRETKI - maile i pytania forumowiczów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: