Zdrowie


Data publikacji: 18 lipca 2012

Kamica pęcherza moczowego u królika miniaturowego


Baksia trafiła do nas na początku września 2010r z rozpoznaną w innej lecznicy kamicą pęcherza moczowego. Wynik badania USG nie pozostawiał wątpliwości, że w pęcherzu króliczka znajduje się duży kamień.

Króliczka przed operacją usunięcia kamienia z pęcherza

Zdj.1 - nasza pacjentka o imieniu Baksia, 9 lat

Badając Baksię stwierdziłam bardzo dużą bolesność jamy brzusznej w okolicy pęcherza moczowego - już lekki ucisk powodował, że króliczek kulił się z bólu.

Nie było wątpliwości - kamień należy usunąć. U królików nie ma możliwości rozpuszczania kamieni odpowiednią karmą (jak robimy to czasem u kotów), ani rozbijania przy pomocy ultradźwięków (co stosuje się np. u ludzi). Kamień raz powstały trzeba usunąć chirurgicznie. Istnieje pewna mała szansa, że króliczek sam "urodzi" taki kamień, jednak najczęściej próba wydostanie się kamienia cewką moczową kończy się całkowitym zatkaniem dróg wyprowadzających mocz i śmiercią zwierzątka.

Naszym zmartwieniem był wiek Baksi - 9 lat oraz długość trwania procesu chorobowego.

Jak zwykle w tego typu przypadkach skóra w okolicy pachwin była podrażniona częstym kontaktem z moczem a sam mocz gęsty i śmierdzący. Króliczki z kamicą pęcherza siusiają częściej, ale w mniejszych ilościach (podrażnienie ściany pęcherza przez obecny w nim kamień uniemożliwia zebranie się w nim większej ilości moczu). Stan zapalny pęcherza prawie zawsze towarzyszy tej chorobie.

Zrobiliśmy Baksi badanie krwi, aby ocenić stan nerek i wątroby. Ku naszej radości wyniki wyszły prawidłowe.

Wykonaliśmy też zdjęcie RTG, aby ocenić aktualne położenie kamienia i stwierdzić czy nie widać objawów rozpoczynającej się kamicy nerek. Wyniki były optymistyczne, kamień znajdował się w brzusznej części pęcherza moczowego a nerki i drogi moczowe wyglądały dobrze. Podjęliśmy więc wspólnie z właścicielami decyzję o operacji.

PRZEBIEG OPERACJI

Króliczkę znieczuliliśmy przy pomocy narkozy wziewnej.

Po otwarciu jamy brzusznej wykonane zostało cięcie na grzbietowej części pęcherza, oszczędzające naczynia krwionośne. Ściana pęcherza na skutek przewlekłego stanu zapalnego była znacznie pogrubiała. Przy pomocy odpowiednich narzędzi udało się wyciągnąć z pęcherza kamień. Został on następnie zaszyty dwoma piętrami wchłanialnych szwów.

Widok śródoperacyjny - usuwanie kamienia z pęcherza moczowego u królika

Zdj.2 -widok śródoperacyjny na rozcięty pęcherz moczowy z wyjętym do połowy kamieniem.

Baksia w dniu zabiegu była nieco senna i nie miała apetytu, jednak z każdym kolejnym dniem wracały jej siły i chęć do życia. Właściciele zauważyli wyraźną różnicę w jej zachowaniu. Teraz siusia rzadziej a w większej ilości, mocz nie ma przykrego zapachu. Króliczka biega i bawi się jak w dawnych czasach. Skóra w okolicy pachwin nie jest już zaczerwieniona.

OBJAWY KTÓRE MOGĄ SUGEROWAĆ OBECNOŚĆ KAMIENIA

- brzydki zapach moczu

- gęsty, "zamulony" mocz

- krew w moczu (nie należy jej mylić z wydalanymi tą drogą przez króliki porfirynami, które również mogą barwić mocz na czerwono).

- zmniejszoną ilość wydalanego moczu

- mokre pachwiny, tylne łapki - które świadczą o wielomoczu

- bolesne oddawanie moczu

- zwiększoną lub zmniejszoną ilość wypijanej wody.

- chudnięcie

CO ROBIĆ JEŚLI ZAOBSERWUJEMY TAKIE OBJAWY?

Objawy takie są zawsze niepokojące. Jeżeli stwierdzimy je u swojego króliczka należy udać się z nim do lekarza weterynarii, który wykona dalsze badania.

JAKIE BADANIA POMAGAJĄ W DIAGNOZIE?

Pierwszym badaniem jest badanie kliniczne - staranne omacanie jamy brzusznej.

Jeżeli stwierdzona zostanie bolesność pecherza moczowego wykonujemy dalsze badania w zależności od potrzeb i stanu zdrowia zwierzęcia - zdjęcia RTG, badania krwi, badania moczu.

CO MOŻEMY ZOBACZYĆ NA ZDJĘCIU RTG?

Zdjęcie RTG - kamień w pęcherzu moczowym u królika

Zdj.3 - mały kamień w pęcherzu moczowym (jego części brzusznej).

Zdjęcie RTG - kamień w pęcherzu moczowym u królika

Zdj.4 - duży kamień w pęcherzu moczowym (jego części brzusznej).

Zdjęcie RTG - kamień w cewce moczowej u królika

Zdj.5 - duży kamień w pęcherzu moczowym (jego części miednicznej). Kamień powoduje niedrożność cewki moczowej, dlatego pęcherz moczowy jest ogromny i zajmuje prawie pół brzucha.

OD CZEGO ZALEŻY ROKOWANIE?

Kamica pęcherza jest stanem zagrażającym życiu. Chroniczny stan zapalny pęcherza i związany z tym ból powodują posmutnienie zwierzęcia, zmniejszenie apetytu. Infekcja pęcherza może drogą wstępującą prowadzić do zapalenia nerek i trwałego ich uszkodzenia. Kamień może przesunąć się do części miednicznej pęcherza i spowodować jego częściową lub całkowitą niedrożność. Gdy wystąpi niedrożność całkowita śmierć królika następuje w ciągu 2-5 dni.

Rokowanie zależy od długości trwania procesu chorobowego, stopnia uszkodzenia nerek, lokalizacji kamienia, stanu klinicznego zwierzęcia.

Królik przed operacją usunięcia kamienia z pęcherza moczowego

Zdj.6 - znieczulony królik leży na plecach. Brzuch został przygotowany do operacji. Widoczna wypukłość to mocno wypełniony pęcherz (brak odpływu moczu spowodowany był całkowitą niedrożnością cewki)

Kamienie usuwane z pęcherza są zazwyczaj okrągłe, mają jednak różne struktury (od gładkich po mocno chropowate). Mogą być pojedyncze lub występować w większej liczbie.

Na zdjęciach poniżej przedstawiam przykłady kamieni usuniętych z pęcherzy naszych małych pacjentów:

Kamień usunięty z pęcherza u królika  

Kamień usunięty z pęcherza u królika

Kamienie usunięte z pęcherza u królika

Kamienie usunięte z pęcherza u królika

Pamiętajmy że kamica pęcherza moczowego jest stanem bardzo niebezpiecznym. Dlatego jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek objawy wskazujące na chorobę dróg moczowych nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii.

 

Autor: lek.wet.Lidia Lewandowska,

Specjalista Chorób Zwierząt Futerkowych

Przychodnia weterynaryjna OAZA - Kraków,

Ul.Zamoyskiego 86, 30-523 Kraków

kontakt: lidialew@poczta.fm
« Pasty odkłaczające dla królików Wodomacicze u królicy »

Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.