Wszystkim właścicielom, którzy przynoszą do nas dopiero co zakupione młode króliczki, zalecamy wykonać badanie kału. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza przed czekającym je pierwszym szczepieniem. Dlaczego?
U królików bardzo rzadko stwierdzamy inwazje tasiemców czy groźnych nicieni (tak częste u psów czy kotów). Nie oznacza to jednak, że są one wolne od innych pasożytów wewnętrznych. U królików europejskich najczęściej spotykamy się dwoma ich rodzajami – są to pasożyty należące do gromady kokcydia (Eimeria spp.) oraz nicień należący do gatunku owsików – Passalurus ambiguus.
Owsiki, jeśli tylko nie mamy do czynienia z jakąś bardzo silną inwazją, nie są groźne dla królika. Jednak białe przecineczki, długości 5-10mm wijące się na powierzchni bobków wywołują zazwyczaj bardzo dużą niechęć ze strony właściciela zwierzęcia. Rozumiejąc to, rozpoczynamy leczenie. Te widoczne gołym okiem stworki, są to dorosłe postacie owsików. W kale możemy natomiast znaleźć także ich jaja. Od razu zaznaczę, że królik ma swoje własne, prywatne owsiki i nie są to te, które spotykamy u ludzi. Passalurus ambiguus stanowczo woli towarzystwo królika niż człowieka i nie jest dla nas groźny.
Z kokcydiami sprawa ma się inaczej – właściciele ich nie widzą, dlatego nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Kokcydia mogą przyczyniać się do wielu problemów zdrowotnych (bóle brzucha, zapalenie jelit i wątroby, zaburzenia wchłanianie, chudnięcie, wyniszczenie). To one są główną przyczyną, dla której namawiamy do regularnego badania kału królików.
Młode króliki, u których stwierdzimy kokcydiozę, mogą być szczepione dopiero po ich wyleczeniu. Starsze króliki również powinny zostać poddane terapii. Choroba ta częściej spotykana jest jednak u królików młodych.
JAK PRZYGOTOWAĆ PRÓBKĘ KAŁU?
Ponieważ oocysty kokcydiów nie są codziennie wydalane z kałem, ważne jest, aby próbka nie pochodziła z jednego dnia. Zalecamy zbierać kał przez 3 dni, codziennie po 3 bobki (system 3×3).
CZY TRZEBA PRZYNIEŚĆ KRÓLIKA W CELU ZBADANIA JEGO BOBKÓW?
Nie, wystarczą nam same bobki. Z królikiem spotkamy się dopiero, jeśli w badanym kale stwierdzimy obecność pasożytów.
CZY ODROBACZENIA PSIO-KOCIMI PREPARATMI MAJĄ SENS?
Nie, nie mają, ponieważ króliki borykają się z innymi pasożytami jelitowymi niż psy czy koty.
CZY NALEŻY ODROBACZAĆ REGULARNIE KRÓLIKI?
W ciemno na pewno nie. Po badaniu kału, gdy okaże się, że królik ma problem z pasożytami, wówczas rozpisujemy leczenie – kierowane na konkretny problem (owsiki, kokcydiozę, bądź obydwa jeśli występują równocześnie).
KIEDY NALEŻY BADAĆ KAŁ?
● Badanie kału zalecamy wszystkim młodym królikom przed pierwszym szczepieniem.
● Starsze króliki – raz w roku po sezonie zielonkowym (późną jesienią)
●Możemy również zlecić takie badanie, gdy u naszego króliczego pacjenta występują problemy z przewodem pokarmowym (biegunki, problemy z wątrobą, chudnięcie) i podejrzewamy możliwość wystąpienia choroby pasożytniczej.