Forum Lecznica OAZA Strona Główna Lecznica OAZA
Forum strony lecznica-oaza.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

FAQ - Podstawowe pytania

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lecznica OAZA Strona Główna -> KRÓLIKI - maile i pytania forumowiczów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lek.wet.Lidia Lewandowska
Forumowy lekarz

Zwierzątka: 2 świnki morskie - Gadi i Kwiatuszek, 2 koty - Gryzelda i Catcher, koszatniczka - Ogonek.

PostWysłany: Czw Sty 29, 2004 10:14 pm    Temat postu: FAQ - Podstawowe pytania Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry Pani Doktor!
Jestem właścicielką wyjątkowego króliczka - KICKA - który jest ze mną od kilku tygodni. Chociaż można znaleźć wiele informacji o króliczkach (książki, internet itp), z którymi się oczywiście zapoznałam, nadal nie do końca wiem, co zrobić, aby mój przyjaciel był szczęśliwy.
Mam w związku z tym kilka pytań:
1) jak często i w jakich ilościach powinien dostawać pożywienie?
2) czy trociny mogą mu zaszkodzić, a w związku z czym, jak należy wyścielić klatkę?
3) jaką wodę dawać mu do picia - przegotowaną czy z kranu?
4) jak często mu czyścić uszka i wyciągać ropkę z oczków?
5) co jest najlepsze na ścieranie ząbków, ponieważ nie jada kolby?
Bardzo dziekuję za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia i wielu miłych pacjentów

Arrow
Witam,
Prawda, że królisie są śliczne? J
Dobrze, że zadała Pani te pytania, gdyż powtarzają się one bardzo często i warto na nie publicznie odpowiedzieć.

DIETA
Króliki sa roślinożercami. Preferują miękkie, soczyste części roślin – jako główny składnik diety, a do tego „dojadają” pewną ilość pokarmu włóknikowego, niestrawnego, który wpływa na prawidłową pracę ich jelit. Króliczki gruntownie przeżuwają pokarm (120 ruchów pyszczka/minutę).

Wielu właścicieli króliczków karmi swoich podopiecznych komercjalnymi mieszankami. Dieta komercyjna jest zwykle wysokokaloryczna (wysokowęglowodanowa), wysokobiałkowa, wysokostrawna, niskowłóknikowa. Stałe podawanie takiej diety, zwłaszcza, gdy nie jest ona limitowana, doprowadza do rozwoju otyłości i wytwarzania dużej ilości tzw.mokrego kału. Króliczek jedzący tak wysokobiałkową, wysokoenergetyczną dietę nie zjada wszystkich cekotrofów (miękki kał) jakie produkuje i właściciel znajdyje je często poprzyklejane – a raczej porozmazywane na futerku dookoła odbytu (niekiedy jest to mylone z biegunką). Nie można więc w ten sposób karmić króliczka.

Nie chodzi jednak o to, aby króliczka głodzić. Ograniczanie pokarmu może prowadzić do wygryzania sobie futerka, obgryzania dywanów, mebli, butów, kabli. Tym destrukcyjnym zachowaniom i nudzie można zapobiec poprzez wzbogacanie diety świeżą trawą (zimą można sadzić w doniczce), dużą ilością siana, rozmaitych warzyw oraz dostarczanie zabawek takich jak wiklinowe koszyki, gałązki lub pieńki z drzewek owocowych, kartonowe pudełka.

Prawidłowa dieta królczka powinna być przede wszystkim WYSOKOWŁÓKNIKOWA. Duża zawartość włókna wydaje się mieć zbawienny wpływ jeśli chodzi o ochronę przed stanami zapalnymi jelit. Chodzi tu głównie o niestrawny komponent – lignocelulozę.

Diety niskowłóknikowe powodują nieprawidłową pracę przewodu pokarmowego poprzez zwalnianie motoryki przewodu pokarmowego, co pociąga za sobą przedłużone przebywanie pokarmu w przewodzie pokarmowym, zaburza prawidłową fermentację w jelicie ślepym, powoduje namnażanie nieprawidłowych bakterii w jelitach.

Diety wysokowłóknikowe są ponadto ubogie w węglowodany. To bardzo dobrze, gdyż dieta króliczka powinna być niskowęglowodanowa. Węglowodany zapewniają dobre środowisko dla rozwoju bardzo niebezpiecznych bakterii – takich jak Escherichia Coli i Clostridium

Podsumowując:
Króliczek powinien przez cały dzień mieć dostęp do siana/trawy, do tego 2-3 razy dziennie powinien dostawać warzywa, niekiedy jakieś owoce (lista bezpiecznych warzyw, owoców znajduje się na stronie lecznicy w dziale – króliki – dieta).
Jeśli chodzi o mieszanki komercyjne – zasadą jest aby nie podawać ich częściej niż raz dziennie – w limitowanych porcjach. Należy zabierać miseczkę pół godziny po podaniu mieszanki. Jeżeli pozostaje tam jeszcze jedzonko – następnego dnia należy podać mniej.

Mieszanki komercyjne są bardzo kolorowe, ładnie wyglądają, króliczki je lubią – ale to wcale nie znaczy, że są zdrowe. My też lubimy frytki, prawda? Lecz nie są one najlepszym pożywieniem. Tak samo należy podchodzić do wszystkich mieszanek. Jeśli chodzi o kolby, dropsy itp. wymysły – lepiej, że Pani króliczek ich nie je. Nie ma takiej potrzeby. To też jest jedzenie typu fast food. Nie od tego ścierają się ząbki. Jak pisałam wyżej, dieta króliczka jest na tyle uboga, że króliczek musi dużo się naprzeżuwać, aby uzyskać wystarczającą ilość składników odżywczych. I o to chodzi. Ząbki rosną a króliczek je ściera, one znów rosną a on znów je ściera – i tak w kółko. Nie chodzi tu o to jak twarde rzeczy je króliczek, tylko ile ruchów pyszczka wykona. Tak więc najlepszym przyjacielem króliczka jest ... sianko.

WODA (ad 3)
Lepiej przegotować i pilnować, aby zawsze była dostępna. W porównaniu z innymi zwierzętami króliczki pobierają dużo wody. 2 kilowy króliczek pije mniej więcej tyle samo wody co 10 kilowy pies. Ważne – jeżeli króliczek je dużo trawy i warzyw będzie pił mniej wody – i tym nie należy się martwić.

USZKA I OCZKA
U zdrowego króliczka nie ma potrzeby czyścić uszek ani oczu. Powinny być one czyste.

CO NA DNO KLATKI?
- ak ktoś ma dostęp do torfu ogrodowego – bardzo fajna sprawa.
- rozwiązanie ekonomiczne – gazeta a na nią sianko
- trociny
- małe drewniane rolki stosowane do kuwet dla kotów – choć wiele królików nie za bardzo lubi na nich leżeć.

Przychodnia weterynaryjna OAZA - Kraków
Ul. Zamoyskiego 86 (Kraków - Podgórze)
Tel: 507-791-189.

http://www.lecznica-oaza.strefa.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Lek.wet.Lidia Lewandowska
Forumowy lekarz

Zwierzątka: 2 świnki morskie - Gadi i Kwiatuszek, 2 koty - Gryzelda i Catcher, koszatniczka - Ogonek.

PostWysłany: Sob Paź 16, 2004 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

List 2

Chciałam zasięgnąć obiektywnej oceny weterynarza w dwóch sprawach. Po pierwsze chodzi mi o szczepienia. Niektórzy uważają że należy szczepić króliki, inni że nie trzeba a jeszcze inni że jest to wręcz niewskazane. Oczywiście kiedy poszłam do weterynarza spytać go o zdanie to powiedział ze szczepić i że kosztuje to około 30 zł. Ktoś inny powiedział ze nie trzeba ale można ale są bardzo tanie. Gdzie leży prawda?

A druga sprawa to taka że ostatnio mój króliczek robi jakby 2 rodzaje
kupek
. Jedne takie zwykłe, suche bobki a drugie są pozostałością tego co
sam wylizuje i mają formę zlepionych, raczej mokrych bobków, są miękkie i mają nieprzyjemny zapach, obrazowo określiłabym je jako jeżynopodobne. Oprócz tego wydaje mi się że właśnie przez to śmierdzi mu z pyszczka, czego wcześniej nie zauważyłam. Żywi się siankiem w dużych ilościach, suchą karmą ('Frykas'), czasem kawałek jabłuszka dostaje, dosyć dużo pije wody. Jaka może być tego przyczyna? Czy mam coś ograniczyć, czegoś nie podawać? Poza tymi kupkami jest bardzo żywy, biega dużo i wydaje się być szczęśliwy. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Arrow
Witam,
Jeśli chodzi o szczepienia to ja również powiem: SZCZEPIĆ, SZCZEPIĆ I JESZCZE RAZ SZCZEPIĆ Exclamation Choroby przeciwko którym szczepimy króliczki (myksomatoza i pomór królików) są to choroby wirusowe, nie mamy więc skutecznych leków, gdy dojdzie do zachorowania. Śmiertelność wśród króliczków jest bardzo wysoka. Naprawdę lepiej zapobiegać niż potem rozpaczać. Jeśli chodzi o koszt, to zależy czy trafi Pani na jakąś akcję, czy Pani króliczek szczepiony będzie indywidualnie. Proszę poczytać co o tym pisałam na stronie lecznicy:

http://lecznica-oaza.vip.interia.pl/kroliki/mykso.html

Jeżeli chodzi natomiast o drugie pytanie – te miękkie bobki są to cekotrofy. Wydala je każdy królik. Ten rodzaj kału powinien być wyjadany przez królika bezpośrednio z odbytu. Właściciele często nie widzą kiedy króliczek go wyjada, gdyż „procedura” ta ma miejsce najczęściej w godzinach nocnych. Kał ten jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu królika (zawiera wiele cennych składników odżywczych) i sam fakt że królik go produkuje i zjada jest jak najbardziej prawidłowy.
Problem Pani króliczka polega na tym, że dostaje nieprawidłową dietę – jest to dieta wysokokaloryczna, niskowłóknikowa. Króliczek nie potrzebuje zjadać całego nocnego kału, dlatego pozostaje on na dnie klatki, bądź rozmazuje się w okolicy ogona (wielu właścicieli błędnie interpretuje ten fakt jako wystąpienie biegunki). Jeśli nie chce Pani, aby problem się nasilił, proponuję stopniowo (w ciągu przynajmniej 6 tygodni) przyzwyczajać króliczka do prawidłowej diety – o której pisałam powyżej i na stronie lecznicy:

http://lecznica-oaza.vip.interia.pl/zywieniekrolikow.html

Sytuacja powinna wówczas ulec poprawie.
Pozdrawiam serdecznie.
Lek.wet.Lidia Lewandowska.

Przychodnia weterynaryjna OAZA - Kraków
Ul. Zamoyskiego 86 (Kraków - Podgórze)
Tel: 507-791-189.

http://www.lecznica-oaza.strefa.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lecznica OAZA Strona Główna -> KRÓLIKI - maile i pytania forumowiczów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: