Forum Lecznica OAZA Strona Główna Lecznica OAZA
Forum strony lecznica-oaza.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

gdy szkodnik nie zjada cekotrofów..

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lecznica OAZA Strona Główna -> KRÓLIKI - maile i pytania forumowiczów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sibilatrix

Zwierzątka: królik, 2 koty

PostWysłany: Sro Paź 27, 2010 6:41 pm    Temat postu: gdy szkodnik nie zjada cekotrofów.. Odpowiedz z cytatem

a więc sytuacja wygląda tak.. jak w tytule pewien 7 miesięczny młodzian nie zjada cekotrofów na tyle regularnie ,że zaczynam się martwić ,żeby nie skończyło się jakimiś niedoborami..
Żywienie - siano i warzywka/zioła (marchewa, pietrucha, seler, brokuł, kalafior, mięta, babka lancetowata i zwyczajna, jarmuż, tymotka, mleczyk, liście: porzeczki, maliny, truskawki; gałęzie jabłoni, leszczyny, brzozy, wierzby; nagietek i wszelkie inne zjadliwe zielsko ,jeśli tylko jest w danym momencie dostępne ) jako podstawa + granulat na bazie tymotki (jr farm grainless complete) + suszki (teraz ich udział jest nieco większy z racji końca sezonu na zielsko).. ogólnie pokarm o dużej zawartości włókna ,więc wszystko powinno być OK.. Dodam tylko ,że ów młodzian był kastrowany jakieś trzy tygodnie temu i mieliśmy ciut problemów z "rozruszaniem" przewodu pokarmowego.. Inną "cechą szczególną" raczej bez związku z tematem jest zwyrodnienie soczewek (z tego też względu już na pierwszej wizycie u weterynarza usłyszałam ,ze nalezy się spodziewać objawienia kolejnych defektów genetycznych)

Gdzies znalazłam informacje ,żeby wyeliminować warzywka na jakiś czas.. Faktycznie cekotrofy zaczeły znikać.. Warzywka wróciły i mamy powtórke z rozrywki..
Generalnie jest bardzo żywiołowym stworem z tendencją do wymuszania pieszczot od wszystkich siedzących na kanapie.. tak więc innych zmian w zachowaniu poza nie zjadaniem kup brak..

I co z tym zrobić?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mar-Jola

Zwierzątka: króliczek Ksawery (kłapouch)

PostWysłany: Sro Paź 27, 2010 7:00 pm    Temat postu: cekotrofy Odpowiedz z cytatem

A może za dużo tego dobrego??? Królisie to łakomczuszki, więc spróbuj może po prostu ograniczyć ilość nie eliminując zawartości. Ja tak miałam z moim milusińskim. Zaczęłam dawać mniej i problem skończył się sam.
Pozdrawiam serdecznie. Mariola Wink
Powrót do góry
Lek.wet.Lidia Lewandowska
Forumowy lekarz

Zwierzątka: 2 świnki morskie - Gadi i Kwiatuszek, 2 koty - Gryzelda i Catcher, koszatniczka - Ogonek.

PostWysłany: Pon Lis 01, 2010 7:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biorąc pod uwagę dietę, która jest dobra, myślę, że należy brać pod uwagę dwie możliwości:
- króliczek je za dużo ("co za dużo to niezdrowo" - nawet w przypadku dobrej diety Wink ).
- chwilowo doszło do pewnego zaburzenia flory jelitowej po zabiegu i nie wszystko wróciło jeszcze do normy.

Proponuję nie zmieniać diety, tylko zmniejszyć ilość podawanego pokarmu (proszę pamiętać, że po kastracji metabolizm nieco zwalnia i zapotrzebowanie kaloryczne również się zmniejsza). Do tego przez kilka dni można podać maluszkowi lakcid - 1/2 ampułki dziennie.
Wszystko powinno być dobrze Smile

Przychodnia weterynaryjna OAZA - Kraków
Ul. Zamoyskiego 86 (Kraków - Podgórze)
Tel: 507-791-189.

http://www.lecznica-oaza.strefa.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sibilatrix

Zwierzątka: królik, 2 koty

PostWysłany: Pon Lis 01, 2010 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Ograniczę zatem nieco ilości. Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lecznica OAZA Strona Główna -> KRÓLIKI - maile i pytania forumowiczów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: