Forum Lecznica OAZA Strona Główna Lecznica OAZA
Forum strony lecznica-oaza.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ciąża urojona

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lecznica OAZA Strona Główna -> KRÓLIKI - maile i pytania forumowiczów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lek.wet.Lidia Lewandowska
Forumowy lekarz

Zwierzątka: 2 świnki morskie - Gadi i Kwiatuszek, 2 koty - Gryzelda i Catcher, koszatniczka - Ogonek.

PostWysłany: Wto Sty 20, 2004 10:14 pm    Temat postu: Ciąża urojona Odpowiedz z cytatem

U mojej 2,5 letniej niesterylizowanej królicy ok.miesiąc temu pojawiło się mleko i taki stan utrzymuje się do dziś. Nie miała nigdy kontaktu z samcem, więc sądzę, że jest to objaw ciąży urojonej, chociaż innych, typu budowanie gniazda, nie wykazuje. Mam w związku z tym pytanie czy leczyć to zachowawczo, np. stosując Galastop, czy też jest to wskazanie do sterylizacji? Z góry dziękuję za odpowiedź

Arrow
U królic do wystąpienia owulacji potrzebny jest odpowiedni bodziec. Jest to tzw. owulacja prowokowana. Bodźcem takim jest oczywiście akt kopulacji, ale także do owulacji może dojść po mechanicznym drażnieniu pochwy, po obskakiwaniu samicy przez inną samicę lub samca, czasem wywołuje ją sama obecność lub zapach samca w okolicy.
Jeśli dojdzie do owulacji (a nie było krycia) dojdzie do powstania ciałka żółtego, które zacznie wydzielać progesteron i rozwiną się objawy ciąży urojonej (która trwa zwykle 16-18 dni). Pod koniec tego okresu samica może zacząć wyrywać sobie futerko i budować gniazdo. Może także stać się agresywna w stosunku do innych zwierząt w domu a także do ludzi, którzy „kręcą się” koło jej gniazda.
Niektórzy próbowali leczyć ciążę urojoną hormonalnie, ale raczej nie ma to sensu, gdyż zwykle sama ustępuje. Aby to przyspieszyć należy przestawić samicę na warzywno-siankową dietkę (dużo mniej kaloryczną niż różne mieszanki) i zapewnić jej dużo ruchu. Nie wolno zdajać mleka!
Najlepszym sposobem, aby uniknąć takich sytuacji na przyszłość jest sterylizacja samicy.

Przychodnia weterynaryjna OAZA - Kraków
Ul. Zamoyskiego 86 (Kraków - Podgórze)
Tel: 507-791-189.

http://www.lecznica-oaza.strefa.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Dorota
Gość

PostWysłany: Czw Lut 12, 2004 12:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No niestety dalej bez zmian. Po przejściu na dietę siankowo-warzywną jej waga spadła (w tej chwili waży 2500g), ale mleko utrzymuje się nadal. Mam też wrażenie, że czyszcząc się bardziej interesuje się drugą parą sutków, które są dość rozwinięte, ale nie są ani gorące, ani zaczerwienione. Nie wiem czy czekać dalej, czy zacząć działać?
Powrót do góry
Forumowy lekarz

Zwierzątka: 2 świnki morskie - Gadi i Kwiatuszek, 2 koty - Gryzelda i Catcher, koszatniczka - Ogonek.

PostWysłany: Czw Lut 12, 2004 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę mi odpowiedzieć na kilka pytań, a potem się zastanowimy.

1. Czy w tych sutkach cały czas jest mleko? Proszę spróbować trochę wycisnąć i zobaczyć jakiego koloru jest płyn, który wypływa.

2. Jak zachowuje się samica - czy jej zachowanie zmieniło się w jakikolwiek sposób od momentu, gdy pojawiło się mleko, czy zachowuje się cały czas bez zmian. Czy występuja jakiekolwiek inne objawy ciąży urojonej (poza obecnością mleka).

3. Czy sutki na pewno nie są bolesne ani ciepłe?

Powrót do góry
Dorota
Gość

PostWysłany: Czw Lut 12, 2004 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mleko jest cały czas. Najwięcej w pierwszej i drugiej parze. Płyn ma biały kolor. Sutki na pewno nie są bolesne, ani cieplejsza niż reszta ciała. Dziś kiedy czesałam jej brzuszek to w pewnym momencie mleko "wystrzeliło", ale nie było żadnej reakcji bólowej ze strony króliczki (chociaż czesania brzucha niecierpi). Jeśli chodzi o zachowanie to stała się bardziej przylepna, ciągle za mną chodzi, liże mnie i moje ubrania, czasem ma napady biegania i buczenia (jakby się zalecała), no i generalnie jest bardziej ruchliwa(ale to raczej wiążę ze spadkiem wagi). Gniazda nie buduje. Aha,a mleko odkryłam w ten sposób, że w okolicy sutków miała zaschniętą białawą wydzielinę i jak chciałam ją usunąć to w wyniku ucisku pojawiło się mleko.
Powrót do góry
Forumowy lekarz

PostWysłany: Pon Lut 16, 2004 9:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uparta sztuka z tej Pani dziewczyny Wink
Jeśli tak bardzo chce być mamusią, może w tym konkretnym przypadku zajdzie rzeczywiście potrzeba użycia środków hormonalnych (ciąża urojona trwa już bowiem prawie dwa miesiące), ale tylko po to, aby wygasić objawy c.urojonej i ... wysterylizować małą. Należy bowiem szukać przyczyn takiego stanu (mogą być zmiany na jajnikach). Dodatkowo, jeżeli sprawa tak się przedstawia jak Pani opisuje to problem będzie się powtarzał, a leki hormonalne często sotosowane naprawdę nie są obojętne dla zdrowia.

PS - w przypadku ciąży urojonej nie należy czesać brzuszka, gdyż pobudza to produkcję mleka.

Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Pon Lut 16, 2004 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź. Co do czesania brzuszka to właściwie robię to bardzo rzadko. Czyli jednak Galastop i sterylizacja? A czy przy tej jej jakby nie patrzeć nadwadze zabieg nie jest ryzykowny?
Powrót do góry
Forumowy lekarz

PostWysłany: Sro Lut 18, 2004 8:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawdę powiedziawszy na tym etapie mała wymaga dokładnego przebadania - na takiej podstawie można decydować co dalej. Lekarz musi chociażby omacać macicię i brzuszek, sprawdzić serdeuszko itp.
Nie odważyłabym się podejmować takich decyzji wirtualnie Very Happy
Pozdrawiam.

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lecznica OAZA Strona Główna -> KRÓLIKI - maile i pytania forumowiczów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: