Uszkodzenie ogona u koszatniczki


Uszkodzenie ogonka jest jednym z problemów z jakim zgłaszają się zatroskani właściciele koszatniczek do lekarza weterynarii. Niekiedy uszkodzenie jest wynikiem chwycenia malucha za ogon, innym razem właściciel zastaje już zwierzątko w takim stanie i nie wie jak do tego doszło. Niezależnie od przyczyny, obraz końcowy wygląda smutno. Kosiak nie ma skóry na mniejszym lub większym fragmencie ogona, widzimy mięśnie osłaniające kręgi ogonowe lub wręcz wystające fragmenty kostne nie osłonięte niczym. 

Na zdjęciu po lewej koszatniczka bez skóry na ogonku (odpadła po tym jak dziecko chwyciło ją za ogon)

CO DALEJ?

W przyrodzie w takich przypadkach organizm włącza mechanizmy obronne - fragment ogonka bez skóry nie może nadal funkcjonować, dlatego dochodzi do jego obsychania a następnie odpadnięcia. Niestety nie zawsze wszystko się dobrze kończy. W odsłonięty fragment ogona może wdać się zakażenie, które może skończyć się nawet śmiercią zwierzątka. Jeżeli zależy nam na zdrowiu malucha, należy w takiej sytuacji udać się z nim do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu tego typu zwierząt i przeprowadzić zabieg.

CO ROBIMY?

Przeprowadzamy zabieg amputacji uszkodzonej części ogonka. Znieczulamy maluszka przy pomocy narkozy wziewnej. Odpreparowujemy fragment skóry powyżej miejsca uszkodzenie, obcinamy uszkodzoną część ogona a następnie naciągamy skórę na końcówkę ogonka i zaszywamy ją. Jeszcze kilka dni antybiotyku i maluch może zapomnieć o przykrej przygodzie. Skóra zrasta się i ładnie otacza końcówkę ogona. Pamiątką po tym wydarzeniu będzie to, że ogonek będzie krótszy, nie będzie też miał swojej charakterystycznej kitki na końcu. Koszatniczkom w niczym to jednak nie przeszkadza. 

Kosiak po amputacji uszkodzonej części ogonka (za chwilę się obudzi :)

Radosny maluch z krótkim ogonkiem (sreberko na ogonku działa odkażająco, po kilku dniach zniknie)

A właściwie to kto powiedział, że wszyscy muszą mieć długie ogony? :):):)

 


Autor tekstu: lek.wet. Lidia Lewandowska

Data ostatniej aktualizacji: 02.2019r